Algebra 111

We use ratios and proportions every day in our lives and especially when shopping to determine the best deal for an item we want to buy.


During week 3, demonstrate in your initial post how you used proportion to determine the best price for any item you bought in the last 2 weeks. This item can be a grocery item, clothes, etc.

For example, which deal is the best: 2 liters of milk for $3.80, or 1.5 liters of milk for $2.70?

In this case the “Unit” is 1 liter, and the Unit Prices are:

$3.80 / 2 liters = $1.90 per liter

$2.70 / 1.5 liters = $1.80 per liter

So the lowest Unit Price (and the best bargain) is 1.5 liters at $2.70.

Create your own problem based on an item that you bought in the last 2 weeks to show how you chose the best deal. Explain the steps detailing how you reached your decision.

Place this order or similar order and get an amazing discount. USE Discount code “GET20” for 20% discount